MISTROVSTVÍ EVROPY 2019

Češky skončily na ME deváté.
V rozhodujícím zápase porazily Švédsko

3. září 2019

Poslední hrací den na Mistrovství Evropy v Izraeli přinesl pro českou reprezentaci souboj o umístění, konkrétně o 9. místo. V tomto zápase se Češky utkaly se Švédskem. Na hřišti se jako první představila obrana našeho týmu. Bylo otázkou, jak se česká defenzíva popere se změnou obranných schémat, která byla upravena den před zápasem a přizpůsobena právě proti Švédsku.

Soupeř v prvním drivu nijak zásadně nehrozil a na míč se tak dostal český útok. Do začátku zápasu nastoupila na post QB Alžběta Nečasová, jelikož Daniela Hanzlová byla stále zraněná. Nečasová na nic nečekala a dlouhým passem provětrala švédskou secondary. Balon zkompletovala Nikola Vokurková a otevřela skóre zápasu. Potvrzení se dvakrát opakovalo, Švédsko si k ubránění potvrzení pomohlo nejprve faulem. Druhý pokus byl úspěšný a Česká republika vedla 0:7.

Tak jak se na šampionátu stalo nemilým zvykem, soupeř oplatil stejnou mincí. Hned v následujícím drivu si naše obrana neporozuměla. Švédská QB našla v endzoně nikým nebráněnou spoluhráčku, která snížila vedení na 6:7. Potvrzení se ubránit nepodařilo a bylo vyrovnáno 7:7.

V dalším drivu Češky neskórovaly, a proto byl následující úkol obrany jasný, udržet stav zápasu. Klíčovou roli sehrála Kristýna Červenková, která zachyceným interceptionem vrátila český útok do hry a Nikola Vokurková navýšila skóre na 7:14.

Do konce zápasu zbývalo 6 minut a nové obranné schéma stále na soupeřky funguje. Švédský útok se trápil, QB byla každý drive pod tlakem blitzařek. Český útok vedený Nečasovou rychle postupoval po hřišti a navýšil vedení na 7:20 po touchdownu Alžběty Heroschové. Potvrzení úspěšné nebylo, a tak poločas skončil vedením české reprezentace.

Do druhé poloviny zápasu vstoupil český tým útokem a Kamila Valouchová znovu dokázala, že je platnou posilou, když navýšila vedení na 7:26. Únava po celém turnaji a stoupající teplota na umělé trávě Kraft stadion přinášela chyby na obou stranách, balony se nedařilo kompletovat ani na jedné straně. Švédská QB pod tlakem české blitzařky zahodila balon přímo do rukou Magdalény Heroschové, která byla po zachycení zastavena na polovině hřiště a došlo k již druhému turnoveru v tomto zápase.

Český útok bohužel tuto šanci nevyužil. Byly ohlášeny poslední 2 minuty zápasu a český útok zariskoval. Dlouhý pas na Alžbětu Heroschovou znamenal touchdown a skóre 7:32. Zápas se blížil ke svému konci a český tým si byl svou výhrou jistý. Švédky využily nesoustředěnosti české obrany a 35 vteřin před koncem snížily vedení českého týmu na konečných 13:32.

Český tým tak na turnaji obsadil konečné 9. místo.

Autorka článku: Michaela Rom